Jednym z najczęściej zadawanych pytań użytkowników wordpress jest „Czy muszę płacić za korzystanie z WordPress?”. Zawszę mówie im, że WordPress jest darmowym i otwartym oprogramowaniem źródłowym (typu open source) jednakże to wciąż generuje nowe pytania typu: „Dlaczego WordPress jest darmowy?”.
W tym poście opowiem Wam jak to jest z tym darmowym WordPress-em i dlaczego tak jest!
WordPress jest oprogramowaniem typu open source. Jest bezpłatny w sensie, że każda osoba ma prawo z niego korzystać bezpłatnie jak i może w pełni ingerować w kod źródłowy. Oprogramowanie Open Source zapewnia swobodę używania, modyfikowania, budowania i re dystrybuowania oprogramowania w dowolny sposób. Jednak gdzieś mogą wystąpić koszty. W dalszej części artykułu przedstawię Wam potencjalne koszty korzystania z oprogramowania WordPress w wersji open source.
Często pada pytanie, dlaczego WordPress skoro jest idealnym rozwiązaniem klasy CMS nie jest płatny. WordPress za darmo dostępne jest dla wszystkich. Jednak, jeśli WordPress jest tak dobry, jak każdy mówi, to oczywiście, można by zarobić bardzo dużo pieniędzy na jego sprzedaży. To stwierdzenie ma sens, jeśli jedna firma lub osoba fizyczna posiadała by pełne prawa do WordPress. W praktyce tak nie jest! WordPress jest projektem o otwartym kodzie źródłowym,gdzie dziesiątki tysięcy utalentowanych ludzi przyczyniło się do tego, że jest to tak wspaniałe oprogramowanie. Istnieje podstawowy zespół deweloperów, który koordynuje rozwój projektu, ale każdy może wnieść poprawki, zgłaszać błędy, sugerować funkcje itp. Ponadto liderzy projektu zmieniają się z jednej wersji na drugą.
Filozofia oprogramowania Open Source polega na tym, że oprogramowanie nie jest podobne do innych konkretnych produktów. Po utworzeniu oprogramowania można łatwo skopiować go i wykorzystać we własnym zakresie..
Dwa główne elementy generujące przychód to:
1) dodatkowe oprogramowania open source
2) produkty lub usługi oparte na tym oprogramowaniu
Ludzie często mylą WordPress z WordPress.com. WordPress (często nazywany WordPress.org) jest darmową platformą blogowania. Matt Mullenweg, współtwórca platformy WordPress, założył firmę o nazwie Automattic, która udostępnia „wolny” darmowy serwis blogów na WordPress.com. Dostępne są tam też płatne pakiety, które odblokowują dodatkowe funkcje takie jak modyfikacja CSS itd. Jednak aby uzyskać pełny Moc WordPress.org w usłudze WP.com, musisz wydać ponad 3250 dolarów miesięcznie za hosting. Na polskie warunki takie koszty są nie do zaakceptowanie. NIe mniej w maju 2014 Automattic zainwestował w serię C za łączną kwotę 160 milionów dolarów, która przełożyła się na wycenę firmy rzędu aż 1,16 mld dolarów.
Inni deweloperzy również stworzyli bardzo udane firmy i biznesy warte wiele milionó dolarów. Najbardziej popularne jest tworzenie komercyjnych wtyczk, szablonów a nawet oferowanie hostingu dedykowanego pod WordPress.
Kilka przykładów firm wartych kila milionów dolarów bazujacych na technologi Wordpres:
WPEngine – firma hostingowa WordPress, która zarobiła ponad 40 milionów dolarów.
Awesome Motive – prowadzona przez Syed Balkhi to kolejna firma warta kilka milionów dolarów, oparta na WordPressie. Firma zarządza WPBeginner, OptinMonster, Envira Gallery, WPForms, Soliloquy, MonsterInsights i kilkoma innymi srwisami oferujacymi popularne wtyczki WordPress.
Sucuri – popularne rozwiązanie zabezpieczające WordPress na rynku.
IThemes – jedna z najstarszych i dobrze rozwiniętych firm z popualrnymi wtyczkami takimi jak BackupBuddy.
ElegantThemes – firma oferująca prosty w tworzeniu edytor stron Worpress typu drag & drop
Gravity Forms – najbardziej znany plugin premium WordPress.do tworzenia formualrz kontaktowych
Dobry programista i konsultant WordPress pracujący w pełnym wymiarze godzin, budujący niestandardowe witryny, aplikacje i wtyczki wokół WordPressa dla swoich klientów może zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
WordPress nie jest prawami autorskimi. Jest licencjonowany w sposób umożliwiający wszystkim jego użycie, ale każdy wkład do oprogramowania jest chroniony prawami autorskimi.
Jest on udostępniany na licencji GPL, dzięki czemu możesz swobodnie używać, modyfikować i redystrybuować kod. Będziesz mieć prawa autorskie do modyfikacji wprowadzonych do oprogramowania, a nie całego kodu. GPL wymaga, aby jakiekolwiek działania również powinny być licencjonowane na licencji GPL. Więc chociaż możesz mieć prawo do robienia tego, co chcesz, woje dzieła pochodne automatycznie dziedziczą licencję GPL, więc nie mogą być swobodnie używane modyfikowane i redystrybuowane dowolny sposób.
Jak widzicie oprogramowanie typu Open Source jest bezpłatne ale realnie jest to olbrzymia machina do zarabiania pieniędzy. Na szczęście od strony użytkownika podstawowe funkcjonalności, które i tak spełniają większość wymagań jest w pełnie bezpłatne!