Najważniejszym elementem każdej strony jest możliwość kontaktu. Czy to chodzi o kontakt z właścicielem blogu czy tez obsługa sklepu internetowego, dzisiejszy użytkownik domaga się kilku możliwości form kontaktu. Najpopularniejsze to link z adresem e-mail, telefon kontaktowy no i właśnie formularz kontaktowy WordPress. W tym artykule przedstawię wam dwie najpopularniejsze i najlepsze wtyczki(jedna płatna jedna darmowa) oferujące szybka integracje formularza kontaktowego ze strona.
Contact Form 7 – jest to zdecydowanie najpopularniejsza wtyczka oferująca integracje formularza kontaktowego ze strona internetowa oparta na WordPress-ie. Posiada ona wszystkie niezbędne funkcjonalności i jest bardzo prosta w instalacji. Wtyczkę wystarczy dodać do strony, aktywować, a następnie prostym shortcodem dodać formularz we właściwym miejscu. Formularz kontaktowy WordPress oferuje wszystkie podstawowe pola formularza, które dzięki edytorowi można w bardzo szybki sposób dodać do naszego formularza.
Niezwykła zaleta Contact Form 7( w polskiej wersji językowej zwana Formularzami) jest możliwość rozbudowy funkcjonalności innymi dostępnymi wtyczkami. Na rynku istnieją setki wtyczek które są kompatybilne z Contact Form 7. Sam korzystam najczęściej z 3 o których możecie przeczytać tutaj – Najlepsze darmowe rozszerzenia dla Contact Form
Contact Form 7 to zdecydowanie najlepsza darmowa wtyczka oferująca funkcjonalność formularza kontaktowego.
Gravity Forms jest najbardziej rozbudowana wtyczka umożliwiająca stworzenie wszelkiego rodzaju formularza kontaktowego i rejestracji. Posiada wszystkie funkcjonalności Contact Form 7 + setki innych. Wymienię tutaj tylko te najważniejsze, które sprawiają ze Gravity Forms jest moim wyborem:
- Edytor wizualny – Gravity Forms posiada świetny i rozbudowany edytor wizualny, który pozwala nam dodawać pola do formularza jak i je customizowac. Możemy dodawać parę pól w jednym rzędzie, przypisywać każdemu z pól osobne klasy, szykować każde z pól osobno.
- Warunkowanie – niezwykła funkcjonalnością w Gravity Forms jest możliwość dodawania warunków. W zależności od wyboru dokonanego przez użytkownika możemy wyświetlać rożne pola. Dzięki temu np osoba pytając o ofertę samochodu dostanie inne pola do uzupełnienia aniżeli osoba pytająca o komputer. Jest tok niezwykle przydatna funkcjonalność w przypadku formularzy typu:poproś o wycenę bądź rejestracji na jakiś event.
- Ostatnie warta podkreślenia funkcjonalnością jest bardzo rozbudowany system notyfikacji. Po przesłaniu formularza możemy użytkownikowi wyświetlić od razu informacje na stronie, jak i przesłać maila. Co wiecej maile możemy wysyłać na dowolne pole e-mail dodane w formularzu dzięki temu np rejestrując kilku uczestników naraz możemy każdemu z nich przesłać informacje mailem. Administrator również otrzymuje miała, którego może w pełni sformatowanej pod swoje potrzeby – treść, które pola maja być załączone etc.
Jedynym minusem Gravity Forms jest jego cena – koszt tego pługiem to 39$. W tej cenie otrzymujemy wtyczkę z licencja na jedna stronę + support techniczny przez okres 12 miesięcy.